Obróbka
1. Schlüter-BEKOTEC-EN 18 FTS układa się na dostatecznie nośnym i równym podłożu. Należy wyrównać nierówności.
2. Brzegi posadzki przy ścianach lub elementach wbudowanych należy wyłożyć 8-milimetrowym paskiem brzegowym Schlüter-BEKOTEC-BRS 808 KSF. Znajdująca się na pasku brzegowym stopka klejowa ma po obu stronach wstęgę klejącej taśmy służącą do mocowania paska. Przez przyklejenie na podłożu lub górnej warstwie izolacji i naprężenie stopki, pasek brzegowy dociśnięty zostaje do ściany. Przy układaniu płyty z wypukłościami Schlüter-BEKOTEC na stopkę klejową powstaje połączenie mocujące płytę na podłożu i zabezpieczające przed dostaniem się jastrychu pod płytę.
3. W celu uniknięcia mostków akustycznych płyty z wypukłościami Schlüter-BEKOTEC-EN 18 FTS należy dokładnie przyciąć w obszarze brzegowym. Do łączenia poszczególnych płyt ze sobą zaciska się zwężone wypukłości do połączeń w obszarze brzegowym (patrz fot.). W miejscu drzwi i szafki rozdzielczej dla ułatwienia prowadzenia rur można zastosować gładką płytę wyrównawczą Schlüter-BEKOTEC-ENFG, którą układa się poniżej płyty z wypukłościami i mocuje obustronnie klejącymi taśmami. W razie potrzeby w takich miejscach z przejściami płytę z wypukłościami należy odpowiednio dokładnie wyciąć. Dzięki samoprzylepnej listwie zaciskowej do rur Schlüter-BEKOTEC-ZRKL 10/12 możliwe jest precyzyjne prowadzenie rur w takim obszarze.
4. W celu wykonania ogrzewania podłogowego Schlüter-BEKOTEC-THERM można zakleszczać systemowe rury o średnicy 12 mm pomiędzy podciętymi wypukłościami. Odległości pomiędzy rurami należy dobrać odpowiednio do mocy grzewczej na podstawie diagramów grzewczych Schlüter-BEKOTEC.
5. Podczas wykonywania wylewki, jastrych cementowy klasy CT-C25-F4, max. F5 lub jastrych anhydrytowy CA-C25-F4, max. F5 nakładany jest na płytę z wytłoczeniami, tak aby przykrycie jastrychem wynosiło co najmniej 8 mm. W celu wyrównania wysokości można miejscami zwiększyć grubość warstwy do max. 20 mm. Można także zastosować odpowiednie jastrychy płynne CAF/CTF o stosownej specyfikacji. Uwzględnić tu należy systemy, które są dopuszczane do stosowania w tym zakresie. Wskazówka: możliwość zastosowania jastrychu o innych właściwościach dla danego obiektu należy wcześniej wyjaśnić z naszym działem technicznym. W celu uniknięcia przenoszenia hałasu między dwoma pomieszczeniami, jastrych pomiędzy jednym, a drugim pomieszczeniem należy oddzielić profilem dylatacyjnym Schlüter-DILEX-DFP.
6. Bezpośrednio po osiągnięciu początkowej nośności, która umożliwia chodzenie po jastrychu cementowym można przystąpić do klejenia maty oddzielającej Schlüter-DITRA 25 (alternatywnie: Schlüter-DITRA-DRAIN 4 lub Schlüter-DITRA-HEAT) przestrzegając przy tym wskazówek wykonawczych zawartych w prospekcie 6.1 (alternatywnie: 6.2 lub 6.4). Jastrychy anhydrytowe pokrywa się matą oddzielającą w momencie kiedy tylko osiągną pozostałą wilgotność ≤ 2 CM-%.
7. Na wierzchniej stronie maty oddzielającej bezpośrednio układać można metodą cienkowarstwową ceramikę, kamień naturalny lub sztuczny. Posadzkę ponad matą oddzielającą należy dzielić dylatacjami na pola odpowiednio do obowiązujących norm i przepisów. Do wykonania spoin dylatacyjnych można zastosować profile dylatacyjne Schlüter-DILEX-BWB, -BWS, -KS lub -AKWS (porównaj opisy techniczne produktu 4.6 - 4.8 i 4.18).
8. Jako elastyczną spoinę brzegową w miejscu połączenia podłogi ze ścianą stosuje się narożny profil dylatacyjny Schlüter-DILEX-EK wzgl. -RF (porównaj opisy techniczne produktu 4.14). Należy usunąć przedtem wystającą część paska brzegowego BEKOTEC-BRS.
9. Przy stosowaniu ceramicznej posadzki klimatyzowanej BEKOTEC-THERM jako ogrzewania podłogowego, gotową konstrukcję podłogi można ogrzewać już po 7 dniach. Rozpoczynając od 25 °C należy podwyższać temperaturę zasilania codziennie o maksymalnie 5 °C, aż do osiągnięcia oczekiwanej temperatury w pomieszczeniu.
10. Materiały posadzkowe, które nie są narażone na spękania (np. parkiet, wykładzina lub tworzywa sztuczne) układa się bez maty oddzielającej bezpośrednio na jastrychu BEKOTEC. W tym przypadku grubość jastrychu należy dostosować do danej grubości materiału. Oprócz obowiązujących w danym przypadku zaleceń wykonawczych należy przestrzegać dopuszczalnych dla wybranego materiału posadzkowego wilgotności końcowych jastrychu.