logo

Schlüter®-DILEX-HKU

Zastosowanie i funkcja

Schlüter®-DILEX-HKU jest wklęsłym profilem ze stali nierdzewnej do wewnętrznych narożników ścian z okładzinami ceramicznymi lub z kamienia naturalnego. W przypadku konstrukcji zespolonych Schlüter®-DILEX-HKU stosować można także do połączeń posadzki ze ścianami. Przez wewnętrzne ramię mocujące Profil HKU 10 może być stosowany do różnych wysokości okładziny od 6 mm i HKU36 od 10 mm. Wklęsła powierzchnia DILEX-HKU oferowana jest o promieniu od 10 wzgl. 36 mm w dwóch wariantach.

Schlüter®-DILEX-HKU nadaje się szczególnie do obszarów o podwyższonych wymaganiach higienicznych, w których oprócz wysokich wymagań estetycznych kładzie się również nacisk na perfekcyjne zachowanie czystości, np. w szpitalach, kuchniach przemysłowych, pomieszczeniach „cleanrooms”, pralniach i w przemyśle spożywczym.

Do estetycznego łączenia profili w narożnikach wewnętrznych i zewnętrznych oferowane są odpowiednie kształtki.


Schlüter®-DILEX-HKU

Obróbka

 1. W miejscu zastosowania profilu nanieść klej do płytek na pomocą ząbkowanej szpachli.
 2. Trapezoidalnie perforowane ramiona mocujące profilu wcisnąć w klej i ustawić. W przypadku grubszych posadzek należy pod ramię mocujące podłożyć wystarczającą ilość odpowiedniego materiału.
 3. Styki profili, narożniki wewnętrzne i zewnętrzne z odpowiednimi kształtkami należy przykleić przy użyciu Schlüter®-KERDI-FIX (patrz prospekt 8.3). Przed przystąpieniem do klejenia klejone powierzchnie należy oczyścić z substancji mogących przeszkodzić w klejeniu, np. odtłuścić. Kształtki powinny zachodzić na profil o co najmniej 10 mm. W celu lepszego ustawieniu i uzyskania odpowiedniej stabilności w trakcie obróbki do Schlüter®-DILEX-HKU 36 oferowane są odpowiednie, wewnętrzne łączniki styropianowe.
 4. Przylegające do profilu płytki należy całkowicie osadzić w warstwie kleju i tak ustawić, aby licowały one z górną powierzchnią profilu. Minimalna grubość płytek przy DILEXH-KU 10 wynosi 6 mm, przy DILEX-HKU 36 wynosi 10 mm.
 5. Pomiędzy płytkami a profilem pozostawia się otwartą szczelinę o grubości ok. 2 mm, którą następnie w trakcie spoinowania posadzki całkowicie wypełnia się zaprawą spoinową.
 6. Następnie należy usunąć folię ochronną.

Schlüter®-DILEX-HKU

Materiał

Profil dostępny jest z następujących materiałów:

 • E = stal nierdzewna
  V2A stal stopowa nr 1.4301 = AISI 304
  V4A stal stopowa nr 1.4404 = AISI 316L
 • EB = stal nierdzewna szczotkowana


Właściwości materiału i zakres stosowania
Należy sprawdzić możliwość stosowania profilu przy oczekiwanym rodzaju oddziaływań chemicznych lub mechanicznych. Poniżej znajdują się ogólne wskazówki.

Profil wykonany jest ze stali nierdzewnej V2A (stal stopowa nr 1.4301 = AISI 304) lub V4A (stal stopowa 1.4404 = AISI 316L), formowanej z blach w procesie walcowania. Ramię mocujące posiada trapezoidalne otwory. Widoczne powierzchnie profilu pokryte są folią ochronną. Profil jest odporny na wysokie obciążenia mechaniczne i nadaje się w szczególności do stosowania w miejscach, w których wymagana jest szczególna odporność na chemikalia i kwasy, np. w przemyśle spożywczym, browarach, mleczarniach, kuchniach przemysłowych lub szpitalach. Profil nadaje się także do stosowania w budownictwie mieszkalnym.

W zależności od oczekiwanych obciążeń można wybierać między stalą stopową 1.4301 lub 1.4404.W przypadku agresywnych oddziaływań, np. w basenach pływackich (z wodą słodką) zalecamy stosowanie 1.4404. Również stal nierdzewna nie jest odporna na wszystkie oddziaływania chemiczne, np. kwas siarkowy lub fluorowodorowy albo pewne roztwory chloru lub soli. Dotyczy to także w szczególnych przypadkach basenów z wodą solankową lub morską. Dlatego też należy wcześniej sprawdzić możliwość występowania szczególnych oddziaływań.


Schlüter®-DILEX-HKU

Wskazówki

Profil nie wymaga żadnej szczególnej pielęgnacji lub konserwacji. Zabrudzenia należy usuwać w trakcie czyszczenia posadzki przy użyciu odpowiednich środków czyszczących. Widoczne części profili otrzymują błyszczącą powierzchnię przez wypolerowanie politurą chromową lub inną odpowiednią politurą. Powierzchnie ze stali nierdzewnej poddawane działaniu czynników atmosferycznych lub środków agresywnych chemicznie należy od czasu do czasu przeczyścić, stosując w tym celu łagodne środki czyszczące. Regularne czyszczenie zachowuje nie tylko estetyczny wygląd powierzchni stali nierdzewnej, ale zmniejsza także niebezpieczeństwo korozji.

Wszelkie stosowane do czyszczenia środki nie mogą zawierać kwasu siarkowego lub fluorowodorowego.Do delikatnych powierzchni nie stosować ściernych środków czyszczących.

Należy unikać kontaktu z innymi metalami, jak np. zwykłą stalą, gdyż doprowadzić może to do odkładania się powstającej na nich rdzy. Dotyczy to także narzędzi takich jak szpachle lub wełna stalowa do usuwania resztek zaprawy. W razie potrzeby zalecamy stosowanie politury czyszczącej do stali nierdzewnej Schlüter®-CLEAN-CP.


Schlüter®-DILEX-HKU

Produkty


Schlüter®-DILEX-HKU tables 37070


Schlüter®-DILEX-HKU Tables 37072


Schlüter®-DILEX-HKU Tables 37082


Wskazówka

Dodatki do Schlüter®-DILEX- HKU wykonane są ze stali V4A i można je stosować także w połączeniu z profilami ze stali nierdzewnej V2A (nie dotyczy stali nierdzewnej szczotkowanej = HKU-EB).

Wskazówka

Wskazówka
Dodatki do Schlüter®-DILEX-HKU10 wykonane są ze stali V4A i można je stosować także w połączeniu z profilami ze stali nierdzewnej V2A (nie dotyczy stali nierdzewnej szczotkowanej = HKU-EB).

Schlüter®-DILEX-HKU Tables 37071


Schlüter®-DILEX-HKU Tables 37079


Schlüter®-DILEX-HKU Tables 37080


Schlüter®-DILEX-HKU Tables 37081


Wskazówka Schlüter®-DILEX-HKU-EB

Wskazówka Schlüter®-DILEX-HKU-EB


Schlüter®-DILEX-HKU Tables 37073


Schlüter®-DILEX-HKU Tables 37075


Schlüter®-DILEX-HKU Tables 37076


Schlüter®-DILEX-HKU Tables 37077


Schlüter®-Dilex-HKU10-E/EK


Schlüter®-Dilex-HKU10-EB/EK


Schlüter®-DILEX-HKU36-E


Schlüter®-DILEX-HKU36-E/E


Schlüter®-DILEX-HKU36-E/I


Schlüter®-DILEX-HKU36-E/V


Schlüter®-DILEX-HKU36/VI


Schlüter®-DILEX-HKU36/EK


Schlüter®-DILEX-HKU


Kontakt ze Schlüter-Systems:

Schlüter-Biuro Obsługi
Schlüter-Systems KG
Schmölestraße 7
58640 Iserlohn
Niemcy
Tel. +49 2371 971-262

image
Prosze do nas napisać!

Maja Panstwo pytania lub uwagi?

Ważne informacje dodatkowe

nasze produkty i warianty naszych produktów znajdą Państwo tutaj:

Powierzchnie metalowe
Powierzchnie metalowe

Przegląd: od "stali nierdzewnej" po "aluminium Toskania brązowe"

Legenda "Produkty"

W celu uproszczenia i ułatwienia obsługi tabel stosujemy następujące symbole i skróty:

image image image

= Easycut

= Easyfill

= oferowane są także perforacje na życzenie (okrągłe)     

 

Wymiary:
H = wysokość
L = długość
B = szerokość


Rodzaje opakowań::
PL = europaleta
KV = skrzynka
BV = pęk (wszystkie profile, o ile nie jest to inaczej zaznaczone, pakowane są w wiązki po 10 szt.)
P = paczka
R = rolka
St. = sztuka / sztuki