logo

Schlüter®-BARA-RWL

Zastosowanie i funkcje

Schlüter-BARA-RWL jest profilem w kształcie kątownika z otworami, służącym do wykończenia otwartych krawędzi konstrukcji balkonowych i tarasowych, gdzie układane są płyty wielkoformatowe na podstawach lub podsypce żwirowej, usytuowane na hydroizolacji (odpowiadającej wymaganiom normy DIN 18531) z warstwą drenażową.

Perforowane ramię mocujące profilu Schlüter-BARA-RWL mocuje się do hydroizolacji na krawędzi balkonu lub tarasu, odpowiednio ustawiając w poziomie i pionie.

Pionowa, czołowa część kątownika zakrywa całą konstrukcję balkonu lub tarasu na jego krawędzi, ewentualnie tylko warstwę żwiru lub płyt na podstawach. Wysokość profilu w zakresie od 15 do 150 mm umożliwia jego dopasowanie do odpowiedniej grubości warstw płyt na podsypce lub na podstawach.

Profil posiada otwory odwadniające w odstępach co około 7,5 cm, umożliwiające odprowadzenie zbierającej się w konstrukcji wody infiltracyjnej.


Schlüter®-BARA-RWL

Obróbka

  1. Profil Schlüter-BARA-RWL dobiera się odpowiednio do grubości warstw konstrukcji. Do wykonania narożnika zewnętrznego służy prefabrykowany element. Połączenie poszczególnych profili pomiędzy sobą wykonuje się pozostawiając w miejscach styków ok. 5 milimetrowy odstęp, który zakrywa się następnie nakładanymi łącznikami.
  2. Trapezoidalnie perforowane ramię mocujące profilu brzegowego Schlüter-BARA-RWL układa się na izolacji przeciwwilgociowej przed wbudowaniem mat drenażowych (Schlüter-TROBA lub Schlüter-TROBA-PLUS) i odpowiednio ustawia w poziomie i pionie, stosując w razie potrzeby zaprawę wyrównującą.
  3. 1. W przypadku zastosowania Schlüter-BARA-RWL jako listwy utrzymującej warstwę żwiru, powierzchnię podsypki żwirowej wyrównuje się do założonej grubości posadzki, odpowiednio poniżej górnej krawędzi pionowej części profilu. Celem ustabilizowania obszaru brzegowego należy związać ze sobą warstwę żwiru lub grysu. Następnie na tak wyrównanym podłożu żwirowym układa się luzem płyty.
    3. 2. W przypadku stosowania profilu Schlüter-BARA-RWL do posadzek z płyt układanych na podkładkach, profil zakrywa otwartą krawędź konstrukcji. Zewnętrzne pierścienie Schlüter-TROBA-STELZ ustawia się przy tym na wyposażonej w trapezoidalną perforację listwie mocującej kątownika Schlüter-BARA-RWL. Następnie na pierścieniach układa się płyty.

Wskazówka: aby w obszarze krawędziowym zapewnić skuteczny odpływ wody z konstrukcji, należy zwrócić uwagę, aby w trakcie prowadzenia robót nie zamknąć otworów odwadniających. Jako profil osłonowy, z malowanego aluminium, ustawiany na odpowiednią wysokość, opcjonalnie dostępny jest w ofercie profil Schlüter-BARA-RHA. Jest on nasuwany na profil nośny i służy do wykończenia krawędzi balkonu lub tarasu.


Schlüter®-BARA-RWL

Materiał

Schlüter-BARA-RWL dostępny jest jako profil aluminiowy z barwną powłoką licową.

Właściwości materiału i zakres zastosowania:

Schlüter-BARA-RWL wykonany jest z barwnie powlekanego aluminium, formowanego w procesie walcowania na zimno ze zwojów blachy aluminiowej.

Powłoka profilu aluminiowego ma trwały kolor, jest odporna na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne. Powierzchnie licowe należy chronić przed ścieraniem.

W szczególnych, konkretnych przypadkach, w zależności od oczekiwanych oddziaływań chemicznych lub obciążeń mechanicznych, należy wyjaśnić możliwość zastosowania profilu Schlüter-BARA-RWL.


Schlüter®-BARA-RWL

Wskazówki

Profil Schlüter-BARA-RWL nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów konser­wacyj­nych lub pielęgnacyjnych. Powlekana powierzchnia aluminium zapenia trwałość koloru. Uszkodzenia powierzchni usuwa się przez ich pola­kierowanie.


Schlüter®-BARA-RWL

Produkty


Schlüter-BARA-RWL

Uwaga: Narożniki zewnętrzne i łączniki są identyczne z systemem Schlüter®-BARA-RW.

* Do nr art. dodać kolor (np. RWL 120 PG).

Kolory:
GM = szary metaliczny, RAL 9006
PG = szary pastelowy, urządzenia sanitarne „manhattan“
AG = antracytowo szary
BW = biel brylantowa,  RAL 9003
SB = czarnobrązowy, RAL 8019

Nowy kolor: antracytowo szary (AG)

Przy zamawianiu należy dodać nr. z nowym kolorem, np. RWL 15 AG.


Schlüter®-BARA-RWL

Pobierz


Kontakt ze Schlüter-Systems:

Schlüter-Biuro Obsługi
Schlüter-Systems KG
Schmölestraße 7
58640 Iserlohn
Niemcy
Tel. +49 2371 971-262

image
Prosze do nas napisać!

Maja Panstwo pytania lub uwagi?

Ważne informacje dodatkowe

nasze produkty i warianty naszych produktów znajdą Państwo tutaj:

Kod kolorystyczny Schlüter®
Kod kolorystyczny Schlüter®

Od "delikatna morela" po "ceglano czerwony" - tutaj znajdziesz wszelkie kolory

Legenda "Produkty"

W celu uproszczenia i ułatwienia obsługi tabel stosujemy następujące symbole i skróty:

image image image

= Easycut

= Easyfill

= oferowane są także perforacje na życzenie (okrągłe)     

 

Wymiary:
H = wysokość
L = długość
B = szerokość


Rodzaje opakowań::
PL = europaleta
KV = skrzynka
BV = pęk (wszystkie profile, o ile nie jest to inaczej zaznaczone, pakowane są w wiązki po 10 szt.)
P = paczka
R = rolka
St. = sztuka / sztuki  


Profile Schlüter® z perforacją radialną
Profile Schlüter® z perforacją radialną