logo

Schlüter®-BARA-RKL/-RKLT

Zastosowanie i funkcje

Schlüter-BARA-RKL/ -RKLT są profilami zakończeniowymi z wyprofilowanym okapnikiem do wielkoformatowych elementów płytowych układanych w zależności od potrzeb na podsypkach grysowych i żwirowych lub na pierścieniach Schlüter- TROBA-STELZ.

Profile tworzą estetyczne zakończenie krawędzi i chronią brzeg balkonu/tarasu przed wydostawaniem się sypkiego podłoża. Wysunięta pionowo w górę krawędź profilu zakrywa widoczny od czoła przekrój konstrukcji balkonu/tarasu.

W dolnym obszarze profilu brzegowego znajdują się otwory odwadniające w odstępie ok. 7,5 cm, umożliwiające odprowadzenie zbierającej się w konstrukcji wody infiltracyjnej.

Wysunięty okapnik chroni przed powstawaniem zacieków.

Do samonośnych płyt ceramicznych i płyt z kamienia naturalnego o grubości 2 cm, dostępne są profile o wysokości 35 lub 40 mm.

Profil Schlüter- RKLT posiada wyprofilowaną w kształcie litery T szynę, służącą do mocowania w niej systemowej rynny Schlüter-BARIN.

Podłużne otwory montażowe w systemie rynnowym Schlüter-BARIN pozwalają na regulację spadku podczas zakładania rynny.


Schlüter®-BARA-RKL/-RKLT

Obróbka

  1. Uszczelnienie zgodnie z DIN: profile należy przed montażem uszczelnienia przykleić do podłoża materiałem uszczelniającym. Następnie można przykleić pasma uszczelnienia aż w pobliże otworów odwadniających, tak aby nie dopuścić do podciekania. Miejsca styków należy uprzednio uszczelnić samoprzylepną taśmą mocującą Schlüter-BARA-HV (patrz rys. 1). Wskazówka: norma wymaga przy przyłączeniach, np. w przypadku blach cynkowych lub miedzianych wysokości przyłączenia 150mm. Dlatego też zalecamy uzgodnienie z inwestorem zastosowanie Schlüter-BARA-RKL o wysokości przyłączenia 110 mm.
  2. Uszczelnienie z Schlüter-KERDI: profile należy przed montażem uszczelnienia przykleić do podłoża przy użyciu odpowiedniego kleju np. Schlüter- KERDI-COLL. Miejsca styków należy uprzednio uszczelnić samoprzylepną taśmą Schlüter-BARA-HV (patrz rys. 1). Następnie nanosi się Schlüter-BARA-HV na całej powierzchni na ramiona do klejenia profilu (patrz rys. 2). Przed układaniem taśmy mocującej należy oczyścić miejsca klejenia z substancji utrudniających klejenie (np. tłuszczy). Następnie można kleić Schlüter-KERDI aż do miejsc graniczących z otworami odwadniającymi, tak aby nie dopuścić do podciekania. Ramiona profilu Schlüter-KERDI mocuje się za pomocą kleju uszczelniającego Schlüter-KERDICOLL.
  3. W przypadku istniejącej izolacji przeciwwilgociowej, profil przykleja się do podłoża przy użyciu odpowiedniego kleju i odpowiednio ustawia. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby izolacja dochodziła do okapnika lub rynny.
  4. 4.1 W przypadku zastosowania Schlüter- BARA-RKL/-RKLT jako listwy utrzymującej żwir, podłoże żwirowe nanosi się na matę drenażową Schlüter-TROBA lub Schlüter-TROBA-PLUS i wyrównuje jego powierzchnię, odpowiednio do założonej grubości poniżej górnej krawędzi pionowej części profilu. Dla ustabilizowania obszaru brzegowego należy żwir lub warstwę grysu związać ze sobą. Następnie układa się płyty luzem na wyrównanym podłożu żwirowym lub grysowym. 4.2 W przypadku podniesionych posadzek, np. przy użyciu Schlüter-TROBA-STELZ, zewnętrzne podpory pod posadzkę ustawia się na ramionach mocujących profili. Następnie układa się płyty na podporach.
  5. Profile układa się na styk z około 5 milimetrową przerwą i łączy przez nałożenie złączek. Do wewnętrznych i zewnętrznych narożników dostępne są odpowiednie kształtki narożne.
  6. Po wykonaniu posadzki można rozpocząć montaż systemu rynnowego Schlüter- BARIN przy użyciu dostarczanych w zestawie śrub. Podłużne otwory w rynnie pozwalają na zamocowanie jej z odpowiednim spadkiem.

Wskazówka: należy zwrócić uwagę, aby przy obróbce nie zamknąć otworów odprowadzających wodę.

 


Schlüter®-BARA-RKL/-RKLT

Materiał

Profile są dostępne w wersji:

  • AC = aluminium malowane proszkowo
  • C/A = MyDesign by Schlüter-Systems*

*tylko Schlüter-BARA-RKL

Właściwości materiału i zakres zastosowania:
malowana proszkowo powłoka zewnętrzna profilu aluminiowego ma trwały kolor i jest odporna na promienie UV i oddziaływania atmosferyczne. Powierzchnię licową profilu należy chronić przed ścieraniem. W szczególnych przypadkach, w zależności od oczekiwanych oddziaływań chemicznych lub mechanicznych należy wyjaśnić możliwość stosowania profili.


Schlüter®-BARA-RKL/-RKLT

Wskazówki

Schlüter-BARA-RKL 35 i 40 znajdują szczególne zastosowanie do płyt o grubości 2 cm.

Jeżeli Schlüter BARA-RKL jest zbyt niski aby zakryć widoczne warstwy balkonu/ tarasu, można go przedłużyć nasuwając na niego od góry profil Schlüter-BARA-RHA z barwnie powlekanego aluminium. Z profilem RKL/-RKLT może on tworzyć krawędź do wysokości 140 mm, patrz: opis techniczny produktu 5.16.

Profile nie wymagają żadnej szczególnej pielęgnacji. Malowana proszkowo powierzchnia zewnętrzna aluminium zapewnia trwałość koloru. Uszkodzenia powierzchni usuwa się przez ich polakierowanie.


Schlüter®-BARA-RKL/-RKLT


<a name='rkl'></a>Schlüter®-BARA-RKL

Schlüter®-BARA-RKL jest kątowym profilem narożnym z otworami odwadniającymi wykonanym z barwnie powlekanego aluminium. Nadaje się on do wielkoformatowych elementów płytowych układanych na luźnej podsypce żwirowej lub grysowej, względnie na podkładkach.

<a name='rkl'></a>Schlüter®-BARA-RKL

Do nr art. dodać kolor (np. RKL 30 PG)

* Kolory:

GM = szary metaliczny, RAL 9006
PG = szary pastelowy, urządzenia sanitarne „manhattan”
SB = czarno brązowy, RAL 8019
AG = antracytowo szary
BW = biel brylantowa, RAL 9003

Nowy kolor: antracytowo szary (AG)

Przy zamawianiu należy dodać nr. z nowym kolorem, np. RKL 30 AG.

Wskazówka:
Schlüter®-BARA-RKL 35 i 40 nadaje się szczególnie do płyt z kamienia naturalnego o grubości 2 cm.


Schlüter®-BARA-RKL MyDesign

Produkt ten jest częścią naszego nowego programu MyDesign w różnych wariantach, dzięki czemu jest dostępny w 190 odcieniach kolorów RAL Classic. Wszystkie informacje, na przykład o procesie zamawiania, są dostępne na naszej stronie MyDesign.

Schlüter®-BARA-RKL MyDesign

* Do numeru artykułu dodać wysokość (np. C / RKL 30 A)


Schlüter-BARA-RKL/E


Schlüter-BARA-RKL/E


Schlüter-BARA-RKL/I


Schlüter-BARA-RKL/V


<a name='rklt'></a>Schlüter®-BARA-RKLT

Schlüter®-BARA-RKLT posiada wyprofilowaną w kształcie teownika komorę służącą do montażu systemu rynnowego Schlüter®-BARIN.

<a name='rklt'></a>Schlüter®-BARA-RKLT

* Do nr art. dodać kolor (np. RKLT 75 PG). Kolory:
GM = szary metaliczny, RAL 9006
PG = szary pastelowy, urządzenia sanitarne „manhattan”
SB = czarno brązowy, RAL 8019

Nowy kolor czarno brązowy (SB)


Schlüter-BARA-RKLT/E


Schlüter-BARA-RKLT/E


Schlüter-BARA-RKLT/I


Schlüter®-BARA-RKL/V


Schlüter®-BARA-RKL/-RKLT

Pobierz


Schlüter®-BARA-RKL / -RKLT

Film(y)

Tu znajdą Państwo będące do dyspozycji wszystkie filmy dotyczące produktów i ich zastosowania.

 


Konstrukcja balkonowa: układany luzem kamień naturalny na podstawach z zaprawy z drenażem
Konstrukcja balkonowa: układany luzem kamień naturalny na podstawach z zaprawy z drenażem
Kontakt ze Schlüter-Systems:

Schlüter-Biuro Obsługi
Schlüter-Systems KG
Schmölestraße 7
58640 Iserlohn
Niemcy
Tel. +49 2371 971-262

image
Prosze do nas napisać!

Maja Panstwo pytania lub uwagi?

Ważne informacje dodatkowe

nasze produkty i warianty naszych produktów znajdą Państwo tutaj:

Kod kolorystyczny Schlüter®
Kod kolorystyczny Schlüter®

Od "delikatna morela" po "ceglano czerwony" - tutaj znajdziesz wszelkie kolory

Legenda "Produkty"

W celu uproszczenia i ułatwienia obsługi tabel stosujemy następujące symbole i skróty:

image image image

= Easycut

= Easyfill

= oferowane są także perforacje na życzenie (okrągłe)     

 

Wymiary:
H = wysokość
L = długość
B = szerokość


Rodzaje opakowań::
PL = europaleta
KV = skrzynka
BV = pęk (wszystkie profile, o ile nie jest to inaczej zaznaczone, pakowane są w wiązki po 10 szt.)
P = paczka
R = rolka
St. = sztuka / sztuki  


image
Narożniki o indywidualnych kątach

Schlüter-BARA i Schlüter-BARIN