Udostępnij

Trulli

Przeprojektowanie szczególnego domu

"Trulli" są jednymi z najważniejszych i najbardziej znanymi symbolami włoskiego regionu Apulia – w miejscowości Alberobello „Trulli“ wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Okrągłe domy z 17. wieku zbudowane są z suchego kamiennego muru bez użycia zaprawy. Ze względu na szczególną techniką budowy z monolitycznego kamienia i bardzo grube ściany z małymi otworami okiennymi oferują one dobrą ochronę przed upałem i akumulują zimą ciepło. Budowle te uważane są więc jako prototypy domów pasywnych i budownictwa modułowego, gdyż wszystkie pokoje ułożone są wokół dużego, centralnego pomieszczenia domu.

W przypadku renowacji takiego budynku chodzi z jednej strony o zachowanie jego charakteru, z drugiej strony powinien on oczywiście spełniać współczesne wymagania pod względem komfortu. Przez wbudowanie ogrzewania podłogowego Schlüter-BEKOTEC-THERM idealnie można uzyskać kompromis pomiędzy tymi wymaganiami.

Z tego też powodu rodzina Laruccia postanowiła w swoim „Trullo“ w Polignano a Mare zastosować ceramiczną posadzkę klimatyzowaną. Ważnym powodem przemawiającym za tym rozwiązaniem, była rezygnacja z radiatorów, które zaburzałyby strukturę ścian. Dzięki niewielkiej grubości warstw systemu można było poza tym pozostawić oryginalne, charakterystyczne drzwi wejściowe.

Inwestorom szczególnie przypadło do gustu łatwe docinanie i układanie płyt BEKOTEC-EN – dzięki temu mimo skomplikowanego obrysu budynku w rzucie wykonanie ogrzewania podłogowego okazało się bezproblemowe. Również połączenie poszczególnych pokoi z głównym pomieszczeniem nie sprawiło żadnego kłopotu.

Ponieważ system BEKOTEC daje sią dopasowywać do siatki spoin posadzki, przy układaniu kamiennych płyt możliwe było realizowanie indywidualnych wzorów. W ten sposób ten szczególny budynek został z sukcesem poddany renowacji, bez uszczerbku dla historycznej formy.

Udostępnij

Endlich barfuß über warme Fliesen laufen - dank einer Fußbodenheizung von Schlüter!

Poznaj kompletny system Schlüter®-BEKOTEC-THERM!

Schlüter®-BEKOTEC-THERM