Udostępnij

''Projekt Moonstone'' – BEKOTEC-THERM w luksusowym domu energooszczędnym

W Wielkiej Brytanii znana jako „Projekt Moonstone“ posiadłość w pobliżu angielskiego miasta Cheltenham pokazuje, jak w imponujący sposób można połączyć ze sobą luksusowe budownictwo na najwyższym poziomie z imponującą architekturą i ekologicznym, zrównoważonym sposobem myślenia.

Na poprzemysłowym terenie właściciel firmy budowlanej John Croft zbudował ultranowoczesny, wielopiętrowy budynek mieszkalny, który nie pozostawia żadnych życzeń. Jest tam sześć sypialni, basen, studio fitness, kino oraz pokój do zabaw.

Jednocześnie budynek ten spełnia najwyższe standardy środowiskowe. Ceramiczna podłoga klimatyzowana Schlüter-BEKOTEC-THERM odgrywa przy tym ważną rolę. Ułożona ona została na całej, wynoszącej 1.470 m2 powierzchni użytkowej imponującego domu mieszkalnego w połączeniu z płytami z kamienia naturalnego marki Jerusalem Gold. Carl Stokes, Divisional Manager w firmie Schlüter-Systems Ltd w Wielkiej Brytanii tłumaczy: „John Croft zdecydował się na nasz system, gdyż przekonał go krótki czas reakcji ogrzewania, będący efektem niewielkiej grubości warstw konstrukcji. Oczywiście także energetyczna efektywność ceramicznej podłogi klimatyzowanej była bardzo istotnym argumentem, gdyż inwestor od samego początku zamierzał zbudować "dom plus-energetyczny, czyli taki, który produkuje więcej energii niż zużywa i jest energetycznie całkowicie niezależny.“

Ceramiczna podłoga klimatyzowana okazała się idealnym systemem dla tego obiektu, gdyż dzięki jej niewielkiej grubości nadaje się ona świetnie do stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Projekt Moonstone korzysta właśnie z takiej energii: 80 % zapotrzebowania na energię pozyskiwane jest z instalacji fotowoltaicznej, pozostałe 20% z pompy ciepła.

Całość uzupełniona jest najnowocześniejszymi rozwiązaniami termoizolacyjnymi: ściany wykonane są z 50 cm solidnego kamienia i drugiej takiej warstwy z nowoczesnego, ekstrudowanego i wodoodpornego materiału termoizolacyjnego. Do tego dochodzą od strony wewnętrznej bloczki betonowe, które przyczyniają się do chłodzenia zimą i magazynowania ciepła latem. W połączeniu z potrójnymi przeszkleniami powstał w ten sposób obiekt, który odpowiada najwyższym wymaganiom budownictwa pasywnego i pod względem termoizolacyjności nawet przekracza te wymagania o 65%.

W ten sposób projekt Moonstone w imponujący sposób pokazuje, jak „dom jutra“ już dziś może być wzorcem dla zrównoważonego i ekologicznego budownictwa mieszkaniowego. Stosując innowacyjne materiały budowalne i odpowiednio dopasowane do siebie elementy systemu oszczędzania energii, możliwe jest bezproblemowe wykonanie ekologicznego i jednocześnie luksusowego obiektu, bez jednoczesnych kompromisów pod względem komfortu. Ceramiczna podłoga klimatyzowana Schlüter-BEKOTEC-THERM jako energetycznie wydajny system ogrzewania podłogowego odgrywa przy tym ważną rolę.

Udostępnij

Endlich barfuß über warme Fliesen laufen - dank einer Fußbodenheizung von Schlüter!

Poznaj kompletny system Schlüter®-BEKOTEC-THERM!

Schlüter®-BEKOTEC-THERM