Udostępnij

Najczęściej zadawane pytania na temat ogrzewania podłogowego – nasze odpowiedzi

Niezależnie od tego, czy ogólnie nie masz pojęcia o ogrzewaniach podłogowych czy interesujesz się naszymi systemami BEKOTEC-THERM – postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania!

Masz pytanie, na które nie ma tutaj odpowiedzi lub planujesz konkretny projekt? Cieszymy się na Twoją wiadomość!

Nawiąż kontakt

Udostępnij

Pytania & odpowiedzi

 • Czy na system BEKOTEC jest gwarancja?

  Tak, wyłącznie przez Schlüter-Systems. Jesteśmy jedynym producentem, który oferuje 5-letnią gwarancję na cały system. Gwarancja obejmuje całą konstrukcję podłogi, obejmuje więc także posadzkę.

 • Czego należy przestrzegać, aby otrzymać gwarancję?

  Zastosowane komponenty systemu w jastrychu muszą być produkcji firmy Schlüter. Oznacza to, że muszą zostać wbudowane: płyta jastrychowa z wypukłościami, pasmo izolacji brzegowej, systemowe rury grzewcze i brzegowy profil spoinowy DILEX EK / RF.

 • Czy istnieją ograniczenia co do minimalnego lub maksymalnego wymiaru stosowanych płytek?

  Najmniejszy wymiar płytek wynosi 5 x 5 cm. Schlüter-BEKOTEC-THERM nie ogranicza maksymalnych wymiarów stosowanych płytek. Stosować więc można także bez problemu płyty wielkoformatowe 1,5 x 3 m.

 • O czym należy pamiętać w przypadku materiału izolacji akustycznej systemu BEKOTEC?

  Wartość ściśliwości (CP) wszystkich komponentów położonych poniżej systemu BEKOTEC musi wynosić mniej niż 3 mm.

 • Jaka jest dopuszczalna maksymalna temperatura w jastrychu w systemie BEKOTEC?

  Temperatura w obszarze elementów grzewczych nie powinna na stałe przekraczać 45° C w przypadku jastrychu asfaltowego, a 55° C w przypadku jastrychu anhydrytowego i cementowego.

 • Czy ogrzewanie podłogowe należy stosować tylko z posadzkami ceramicznymi?

  Schlüter-BEKOTEC-THERM pozwala na stosowanie ogrzewania podłogowego z różnymi rodzajami posadzek. Możliwe są przy tym miękkie wykładziny (linoleum, korek, PVC) jak również parkiet lub laminat.

  Przegląd możliwych rodzajów posadzek można znaleźć tutaj:

  Dowiedz się więcej

 • Uważa się, że ogrzewania podłogowe mają dużą bezwładność cieplną – czy dotyczy to także BEKOTEC-THERM?

  Zjawisko to dotyczy zwykle konwencjonalnych systemów, ceramiczna podłoga klimatyzowana, dzięki swojej niewielkiej masie zastosowanego jastrychu, oszczędza 3,7 metrów sześciennych jastrychu na każde 100 metrów kwadratowych powierzchni. Nie trzeba dodatkowo ogrzewać zaoszczędzonych w ten sposób 7,4 ton (!) masy jastrychu. Dlatego BEKOTEC-THERM reaguje znacznie szybciej, niż konwencjonalne ogrzewanie podłogowe.

  Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby przy wsparciu dostosowanej do systemu techniki regulacyjnej Schlüter, korzystać z odpowiadającej potrzebom, komfortowej regulacji „grzejnika podłogowego“ z fazami obniżenia temperatury.

 • Czy BEKOTEC-THERM nadaje się do stosowania w obiektach poddawanych renowacji?

  Tak! Ciężar systemowy i niewielką grubość konstrukcji sprawiają, że nasze ogrzewanie podłogowe nadaje się idealnie do renowacji i modernizacji. Jeżeli zachodzi potrzeba uszczelnienia powierzchni podłogi, dzięki systemowej macie Schlüter-DITRA możliwe jest to bez większych dodatkowych nakładów.

  Nasz dział techniki użytkowej oferuje chętnie pomoc w dostosowaniu konstrukcji podłogi. Chętnie polecimy Ci odpowiedniego systemowego płytkarza Schlüter z Twojej okolicy.

 • W jaki sposób ogrzewanie powierzchniowe oszczędza energię?

  Ogrzewanie podłogowe jest z kilku powodów rozwiązaniem energooszczędnym:

  • Woda w rurach grzewczych nie musi być ogrzewana do tak wysokiej temperatury, jak w przypadku konwencjonalnym ogrzewań, co znacznie redukuje zużycie energii ze źródeł nieodnawialnych lub prądu – lub pozwala na zasilanie systemu grzewczego energiami odnawialnymi.
    
  • Oddawanie ciepła przez duże powierzchnie, takie jak podłoga lub ściana, jest bardziej efektywne niż w przypadku stosunkowo małych grzejników, gdyż większa powierzchnia ogrzewania wymaga odpowiednio mniejszej temperatury zasilania.
    
  • Opatentowany system BEKOTEC daje zaoszczędzić ponad 70% potrzebnego w przypadku innych systemów jastrychu. Warstwa ponad ułożonymi w podłodze rurami grzewczymi jest przez to znacznie cieńsza i odprowadza ciepło do pomieszczenia znacznie szybciej i wydajniej.

   

 • Czy oprócz płytek można stosować także inne rodzaje posadzek?

  Tak! Choć ze względu na niewielki opór cieplny zalecamy stosowanie płytek i kamienia naturalnego, większość innych rodzajów posadzek nadaje się także do stosowania wraz z ogrzewaniem podłogowym. Wielu producentów oferuje w swoim asortymencie materiały posadzkowe, które wyraźnie przeznaczone są do stosowania w przypadku ogrzewania podłogowego.

 • Czy ogrzewanie podłogowe nadaje się dla alergików?

  Jak najbardziej! W odróżnieniu od zwykłego ogrzewania z grzejnikami, ogrzewanie podłogowe rozkłada ciepło w pomieszczeniu nie przez ruch powietrza, lecz jako równomierne ciepło promieniowania – porównywalne z piecem kaflowym. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie dochodzi do zawirowań kurzu, a znajdujący się już w powietrzu kurz równomiernie rozkłada się w całym pomieszczeniu.

  Kolejny plus dla alergików: bakterie i grzyby nie mają szans na ogrzewanej posadzce, gdyż przez ciepło i suche powietrze pozbawione są warunków do rozwoju.

 • Czy wykonanie ogrzewania podłogowego trwa dłużej?

  Nie, wręcz przeciwnie! Płyta z wypukłościami Schlüter-BEKOTEC, dzięki praktycznemu systemowi łączeń, umożliwia ułożenie podłoża w kilka godzin. I jeżeli jako posadzka przewidywane są płytki, w momencie, kiedy można zacząć chodzić po jastrychu, można przystąpić do ich układania wraz z matą Schlüter-DITRA-25! W przypadku jastrychu cementowego jest to możliwe z reguły już na następny dzień. W przypadku konwencjonalnych rozwiązań bez Schlüter-BEKOTEC trzeba czekać ok. 6 tygodni, zanim można rozpocząć układanie płytek.