logo

Schlüter®-FINEC

Zastosowanie i funkcje

Schlüter-FINEC jest najwyższej jakości profilem wykończeniowym przeznaczonym do zewnętrznych krawędzi okładzin z płytek lub powierzchni tynkowanych/szpachlowanych. Schlüter-FINEC chroni brzeg okładziny - także szklane mozaiki - przed uszkodzeniami mechanicznymi i tworzy eleganckie, wąskie zaakcentowanie narożnika. Schlüter-FINEC jest wysokiej jakości profilem wykończeniowym ze stali nierdzewnej lub anodowanego aluminium. Schlüter-FINEC-E ze stali nierdzewnej nadaje się również do stosowania w obszarze schodów jako wąska ochrona krawędzi płytek i systemów posadzek przemysłowych.

Schlüter-FINEC-SQ jest wysokiej jakości profilem wykończeniowym z aluminium z anodowaną lub opcjonalnie lakierowaną powierzchnią licową. Charakteryzuje się on wyprofilowaną symetrycznie końcówką i tworzy widoczną kwadratową krawędź o szerokości 4,5 mm.

Schlüter-FINEC-SQ dostępny jest w wysokościach 11 - 12,5 mm oraz 15 mm i nadaje się do wykładzin/okładzin ściennych i płyt z kamienia naturalnego. Do wykonania trójstronnego narożnika zewnętrznego można użyć pasujące kształtki narożne Schlüter-QUADEC w wysokości 4,5 mm.


Schlüter®-FINEC

Obróbka

 1. Schlüter®-FINEC dobrać odpowiednio do grubości płytek (do wykonywanych następnie prac tynkarskich/ szpachlowych oferowany jest specjalnie w tym celu opracowany profil aluminiuowy H = 2,5 mm).
 2. Perforowane ramię mocujące profilu wciska się w łoże klejowe i odpowiednio ustawia (w trakcie wykonywanych następnie prac tynkarskich/ szpachlowych powierzchnię ramienia mocującego należy uprzednio nanieść na odpowiednią powierzchnię kleju).
 3. Perforowane ramię mocujące należy na całej powierzchni przeszpachlować klejem do płytek.
 4. W obszarze styku profili z płytkami, dociąć płytki pod kątem 45°. Przy wykonaniu narożnika zewnętrznego należy zamocować w kleju prefabrykowane elementy składowe. Poniżej kolejne kroki:
  1. zamocować lewą część
  2. zamocować prawą część
  3. zamocować dolną część
  4. dociąć na odpowiednią długość profile i odpowiednio połączyć z elementami narożnika
 5. Płytki należy mocno docisnąć do warstwy kleju i ustawić tak, aby górna krawędź profilu licowała z płytkami. Płytki muszą być klejone w obszarze profilu na całej powierzchni. Pozostawić spoinę o szerokości 1,5 mm.
 6. Przestrzeń między płytkami a profilem należy całkowicie wypełnić zaprawą spoinową.
 7. Delikatne powierzchnie należy obrabiać przy użyciu materiałów i narzędzi nie powodujących zarysowań lub uszkodzeń. Zanieczyszczenia z zaprawy lub kleju do płytek należy natychmiast usunąć.

Schlüter®-FINEC

Materiał

Profil oferowany jest w następujących wykonaniach:

 • E = stal nierdzewna V2A, stal stopowa nr 1.4301 = AISI 304
 • AE = aluminium naturalne matowe anodowane
 • TS = aluminium powlekane strukturalnie
 • AC = aluminium malowane proszkowo

Właściwości materiałowe i obszary zastosowań:

Schlüter®-FINEC wykonywane są z różnorodnych materiałów i mają różne powierzchnie. W zależności od oczekiwanych oddziaływań chemicznych lub obciążeń mechanicznych należy wyjaśnić możliwość stosowania profilu w danym przypadku. Poniżej możliwe jest podanie jedynie ogólnych wskazówek.

Schlüter-FINEC-E jest formowany z pasm stalowej blachy nierdzewnej V2A (materiał 1.4301). Jest szczególnie odpowiedni do stosowania, kiedy obok wysokiej wytrzymałości mechanicznej wymagana jest odporność na obciążenia chemiczne, np. kwasy, środowiska alkaliczne czy środki czyszczące. Również stal nierdzewna nie jest odporna na wszystkie chemiczne oddziaływania, np. kwasu solnego lub fluorowodorowego lub pewnych roztworów chloru lub soli. Dotyczy to w szczególnych przypadkach także pływalni z solankami/wodą morską. Dlatego też przed zastosowaniem należy wyjaśnić oczekiwane obciążenia.

Schlüter®-FINEC-AE (aluminium anodowane): dzięki anodowaniu powierzchnia licowa aluminium charakteryzuje się trwałością w normalnych warunkach. Aluminium jest wrażliwe na działanie środków zasadowych. Materiały cementowe w połączeniu z wilgocią mają właściwości zasadowe i mogą prowadzić - w zależności od stężenia i czasu oddziaływania - do korozji aluminium (powstawania wodorotlenku glinu). Dlatego też należy natychmiast usuwać resztki zaprawy klejowej i spoinowej z powierzchni licowych i nie przykrywać świeżo wykonanych powierzchni folią. Profil zatapia się całkowicie w warstwie kontaktowej kleju, graniczącej z płytkami tak, aby nie dopuścić do zbierania się wody w wolnych przestrzeniach.

Schlüter®-FINEC-AC (aluminium z barwną powłoką): aluminium poddawane uprzedniej obróbce wstępnej (chromianowane) i malowane proszkowo poliuretanem. Powłoka barwna ma trwały kolor, jest odporna na promienie UV i wpływ warunków atmosferycznych. Widoczne krawędzie profilu należy chronić przed zarysowaniem lub ścieraniem.

Przy Schlüter®-FINEC-TS (aluminium powlekane strukturalnie) mamy do czynienia z powierzchnią licową w tzw. barwach naturalnych (dalsze właściwości - patrz Schlüter®-FINEC-AC).


Schlüter®-FINEC

Wskazówki

Schlüter®-FINEC nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów konserwacyjnych lub pielęgnacyjnych. Do delikatnych powierzchni nie używać żadnych środków czyszczących o właściwościach ściernych. Uszkodzenia powierzchni anodowanych usuwa się przez ich polakierowanie. Stal nierdzewna uzyskuje połysk przy zastosowaniu politury do chromu lub podobnych środków.

Powierzchnie ze stali nierdzewnej poddawane działaniu czynników atmosferycznych lub środków agresywnych chemicznie należy od czasu do czasu przeczyścić, stosując w tym celu łagodne środki czyszczące. Regularne czyszczenie zachowuje nie tylko estetyczny wygląd powierzchni stali nierdzewnej, ale zmniejsza także niebezpieczeństwo korozji. Wszelkie stosowane do czyszczenia środki nie mogą zawierać kwasu siarkowego lub fluorowodorowego.

Należy unikać kontaktu z innymi metalami, jak np. zwykłą stalą, gdyż doprowadzić może to do odkładania się powstającej na nich rdzy. Dotyczy to także narzędzi takich jak szpachle lub wełna stalowa do usuwania resztek zaprawy. W razie potrzeby zalecamy stosowanie politury czyszczącej do stali nierdzewnej Schlüter®-CLEAN-CP.


Schlüter®-FINEC

Przegląd produktów


Schlüter®-FINEC-E

Schlüter®-FINEC-E


Schlüter®-FINEC-E/ES

Wskazówka:
Zestaw narożny składa się z trzech części.


Schlüter®-FINEC-TS

Schlüter®-FINEC-TS jest najwyższej jakości profilem wykończeniowym, wykonanym z aluminium z powłoką strukturalną, przeznaczonym do zewnętrznych krawędzi okładzin z płytek, mozaik szklanych lub powierzchni tynkowanych lub szpachlowanych. Profil chroni brzeg okładziny przed uszkodzeniami mechanicznymi i tworzy eleganckie, delikatne wykończenie narożnika.

Schlüter®-FINEC-TS


Schlüter®-FINEC-TSC


Schlüter®-FINEC-TSBG


Schlüter®-FINEC-TSB


Schlüter®-FINEC-TSSG


Schlüter®-FINEC-TSG


Schlüter®-FINEC-TSOB


Schlüter®-FINEC-TSLA


Schlüter®-FINEC-TSDA


Schlüter®-FINEC-TSR


Schlüter®-FINEC-TS/ES

Wskazówka:
Zestaw narożny składa się z trzech części o długościach L=10cm.

Numer wyrobu uzupełnić rodzajem powierzchni (np. ES / F 45 TSSG)
* Powierzchnie: TSB - TSBG - TSC - TSDA - TSG - TSI - TSLA - TSOB - TSR - TSSG


Schlüter®-FINEC-A

Schlüter®-FINEC-A jest najwyższej jakości profilem wkończeniowym, wykonanym z anodowanego lub powlekanego aluminium, przeznaczonym do zewnętrznych krawędzi okładzin z płytek, mozaik szklanych lub powierzchni tynkowanych i szpachlowanych. Profil chroni brzeg okładziny przed uszkodzeniami mechanicznymi i tworzy eleganckie wąskie zaakacentowanie narożnika.

Schlüter®-FINEC-A


Schlüter®-FINEC-AC

Do nr art. dodać kolor (np. F 45 MBW)

* Kolory: MBW
** Kolory: MBW – MGS


Schlüter®-FINEC-AE/ES

Schlüter®-FINEC-AE/ES


Schlüter®-FINEC-AC/ES

Schlüter®-FINEC-AC/ES


Schlüter®-FINEC


Kontakt ze Schlüter-Systems:

Schlüter-Biuro Obsługi
Schlüter-Systems KG
Schmölestraße 7
58640 Iserlohn
Niemcy
Tel. +49 2371 971-262

image
Prosze do nas napisać!

Maja Panstwo pytania lub uwagi?

Ważne informacje dodatkowe

nasze produkty i warianty naszych produktów znajdą Państwo tutaj:

Powierzchnie metalowe
Powierzchnie metalowe

Przegląd: od "stali nierdzewnej" po "aluminium Toskania brązowe"

Legenda "Produkty"

W celu uproszczenia i ułatwienia obsługi tabel stosujemy następujące symbole i skróty:

image image

= nowe produkty

= oferowane są także perforacje na życzenie (okrągłe)     

 

Wymiary:
H = wysokość
L = długość
B = szerokość


Rodzaje opakowań::
PL = europaleta
KV = skrzynka
BV = pęk (wszystkie profile, o ile nie jest to inaczej zaznaczone, pakowane są w wiązki po 10 szt.)
P = paczka
R = rolka
St. = sztuka / sztuki