logo

Schlüter®-FINEC

Zastosowanie i funkcje

Schlüter-FINEC jest najwyższej jakości profilem wykończeniowym przeznaczonym do zewnętrznych krawędzi okładzin z płytek lub powierzchni tynkowanych/szpachlowanych. Schlüter-FINEC chroni brzeg okładziny - także szklane mozaiki - przed uszkodzeniami mechanicznymi i tworzy eleganckie wąskie zaakcentowanie narożnika. Schlüter-FINEC jest wysokiej jakości profilem wykończeniowym ze stali nierdzewnej lub anodowanego aluminium. Schlüter-FINEC-E ze stali nierdzewnej nadaje się również do stosowania w obszarze schodów jako wąska ochrona krawędzi płytek i systemów posadzek przemysłowych. 

Schlüter-FINEC-SQ jest wysokiej jakości profilem wykończeniowym z aluminium z anodowaną lub opcjonalnie lakierowaną powierzchnią licową. Charakteryzuje się on symetryczną kwadratowo ukształtowaną końcówką i tworzy widoczną kwadratową krawędź o szerokości 4,5 mm. 

Schlüter-FINEC-SQ dostępny jest w wysokościach 11 - 12,5 mm oraz 15 mm i nadaje się do wykładzin/okładzin ściennych i płyt z kamienia naturalnego. Do wykonania trójstronnego narożnika zewnętrznego można wybrać pasujące kształtki narożne Schlüter-QUADEC w wysokości 4,5 mm.
 


Schlüter®-FINEC

Obróbka

1. Schlüter-FINEC dobiera się odpowiednio do wysokości płytek (do przylegających powierzchni tynkowanych/ szpachlowanych opracowany został szczególnie niski profil aluminiowy o wysokości 2,5 mm).

2. Perforowane w kształcie trapezów mocujące ramię profilu wcisnąć w warstwę kleju i odpowiednio ustawić (w przylegających powierzchniach tynkowanych/szpachlowanych powierzchnię ramienia mocującego nanosi się uprzednio na odpowiednią powierzchnię klejową).

3. Na całą powierzchnię trapezoidalnie perforowanej listwy mocującej profilu nanieść zaprawę klejową.

Wykonanie naroży FINEC-AE/-TS/- AC/-E /-TS/-AC/-E:

4. W obszarze profilu, stykające się płytki należy dociąć pod kątem 45°.
Przy wykonywaniu trójstronnych narożników zewnętrznych należy zasadniczo prefabrykowane części zestawu narożnego najpierw osadzić na całej powierzchni w kleju do płytek. Przy wykonywaniu prac należy zachować następującą kolejność robót:

  • 1) część lewa (1 otwór trapezowy), 
  • 2) część prawa (2 otwory trapezowe),
  • 3) część dolna (3 otwory trapezowe),
  • 4) potem należy profile odpowiednio dociąć i obrobić.

Wykonanie naroży FINEC-SQ Przegląd produktów:

4. W obszarze profilu, stykające się płytki należy dociąć pod kątem 45°.  Przy wykonywaniu trójstronnych narożników zewnętrznych należy zastosować odpowiednie kształtki narożne z asortymentu profili Schlüter-QUADEC o wysokości 4,5 mm. 

5. Graniczące z profilem płytki w miarę możliwości całkowicie zatopić w zaprawie i tak ułożyć, aby górna krawędź profilu licowała z płytką. Wskazówka: w celu wyrównania tolerancji wymiarów materiału posadzkowego, profil należy lekko dosunąć do płytki lub oddalić.

6. Przestrzeń pomiędzy płytkami, a profilem całkowicie wypełnić zaprawą spoinową.

7. Do obróbki profili z wrażliwymi na uszkodzenia powierzchniami zewnętrznymi stosować materiały i narzędzia nie powodujące zadrapań lub uszkodzeń. Natychmiast usuwać zabrudzenia spowodowane klejem lub zaprawą, dotyczy to w szczególności profili aluminiowych.


Schlüter®-FINEC

Materiał

Profil dostępny jest w następujących wersjach:

  • E = stal nierdzewna
  • V2A, stal stopowa nr 1.4301 = AISI 304
  • AE = aluminium anodowane naturalne matowe
  • TS = aluminium powłoka strukturalna
  • AC = aluminium barwnie lakierowane
  • C/A = MyDesign by Schlüter-Systems

Właściwości materiału i obszary zastosowań:
Schlüter-FINEC produkowany jest z różnorodnych materiałów i o różnych powierzchniach licowych. Możliwość stosowania profilu powinna w danym przypadku zostać dostosowana do rodzaju oczekiwanych chemicznych lub mechanicznych obciążeń. Poniżej podane są jedynie niektóre ogólne wskazówki.

Schlüter-FINEC-E formowany jest z pasm stalowej blachy nierdzewnej V2A (materiał 1.4301). Nadaje się on przede wszystkim do zastosowania w sytuacjach, gdzie oprócz wysokich obciążeń mechanicznych wymagana jest odporność na środki chemiczne np. kwasy, zasady lub środki czyszczące. Również stal nierdzewna nie jest odporna na wszyskie oddziaływania chemiczne. Substancje takie, jak kwas solny lub fluorowodorowy lub pewne koncentraty chloru czy soli mogą powodować uszkodzenia. Dotyczy to również w niektórych przypadkach basenów pływackich z wodą solankową lub morską. Dlatego też przed zastosowaniem należy wyjaśnić oczekiwane obciążenia.

Schlüter-FINEC-AE /-SQ-AE (aluminium anodowane): dzięki uszlachetnionej anodowanej warstwie aluminium charakteryzuje się trwałością w normalnych warunkach. Powierzchnię licową profili należy chronić przed ścieraniem lub zarysowaniem. Aluminium jest wrażliwe na media alkaliczne. Materiały cementowe w połączeniu z wodą mają właściwości alkaliczne i w zależności od koncentracji i czasu oddziaływania mogą prowadzić do korozji (powstawanie wodorotlenku glinu).

Dlatego też należy natychmiast usuwać resztki zaprawy klejowej i spoinowej z powierzchni licowych, a świeżo wykonanych powierzchni nie należy przykrywać folią. Profil należy na całej powierzchni zatopić w warstwie kontaktowej tak, aby nie powstawały przestrzenie, w których może gromadzić się woda.

Schlüter-FINEC-AC/-FINEC-SQ-AC (aluminium barwnie lakierowane): Aluminium jest poddawane wstępnej obróbce (chromatowaniu) i powlekane proszkowo lakierem poliuretanowym. Powłoka jest odporna na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne. Widoczne krawędzie należy chronić przed ścieraniem lub zarysowaniem.

W przypadku FINEC-TS / -FINEC-SQ-TS (aluminium powlekane strukturalnie) mamy do czynienia z powierzchniami o naturalnym charakterze (pozostałe właściwości jak w przypadku FINEC-AC / -SQ-AC).

Schlüter-FINEC-AC serii MyDesign by Schlüter-Systems* można indywidualnie lakierować proszkowo w 190 kolorach karty kolorystycznej RAL-Classic (dalsze właściwości patrz FINEC-AC).

* W przypadku pytań dotyczących MyDesign by Schlüter-Systems, nasi doradcy techniczni w terenie oraz zespół sprzedaży techniki użytkowej chętnie służą pomocą.

Wskazówka: ze względu na różnice w technologiach wytwarzania nie można wykluczyć różnic w kolorystyce między profilami a narożnikami.
 


Schlüter®-FINEC

Wskazówki

Schlüter-FINEC nie wymaga szczególnej konserwacji i pielęgnacji. Do delikatnych powierzchni nie używać żadnych środków czyszczących o właściwościach ściernych. Uszkodzenia powierzchni anodowanych usunąć można jedynie przez ich polakierowanie.

Stal nierdzewna uzyskuje połysk przez zastosowanie odpowiedniej politury do chromu lub innych podobnych środków. Powierzchnie zewnętrzne ze stali nierdzewnej, które poddawane są oddziaływaniom atmosferycznym lub działaniu agresywnych środków, należy czyścić okresowo przy użyciu łagodnych środków czyszczących. Regularne czyszczenie przyczynia się nie tylko do estetycznego wyglądu stali nierdzewnej, ale zmniejsza także niebezpieczeństwo korozji. Wszelkie stosowane środki czystości nie mogą zawierać kwasu solnego lub kwasu fluorowodorowego.

Aby wyeliminować niebezpieczeństwo osiadania na profilu rdzy powstającej na innych przedmiotach, należy unikać kontaktu z innymi metalami, np. zwykłą stalą. Dotyczy to także narzędzi takich jak szpachle lub wełna stalowa do usuwania np. resztek zaprawy. W razie potrzeby zalecamy stosowanie politury czyszczącej do stali nierdzewnej Schlüter-CLEAN-CP.
 


Schlüter®-FINEC

Przegląd produktów


<a name='a'></a>Schlüter®-FINEC-A

Schlüter®-FINEC-A jest najwyższej jakości profilem wykończeniowym, wykonanym z anodowanego lub powlekanego aluminium, przeznaczonym do zewnętrznych krawędzi okładzin z płytek, mozaik szklanych lub powierzchni tynkowanych i szpachlowanych. Profil chroni brzeg okładziny przed uszkodzeniami mechanicznymi i tworzy eleganckie wąskie zaakcentowanie narożnika.

<a name='a'></a>Schlüter®-FINEC-A


Schlüter®-FINEC-AE/ES

Schlüter®-FINEC-AE/ES


Schlüter®-FINEC-AC

Do nr art. dodać kolor (np. F 45 MBW)

* Kolory: MBW
** Kolory: MBW – MGS


Schlüter®-FINEC-AC MyDesign

Produkt ten jest częścią naszego nowego programu MyDesign w różnych wariantach, dzięki czemu jest dostępny w 190 odcieniach kolorów RAL Classic. Wszystkie informacje, na przykład o procesie zamawiania, są dostępne na naszej stronie MyDesign.

Schlüter®-FINEC-AC MyDesign

* Do numeru artykułu dodać wysokość (np. C / F 25 A)


Schlüter®-FINEC-AC/ES

Schlüter®-FINEC-AC/ES


<a name='e'></a>Schlüter®-FINEC-E

<a name='e'></a>Schlüter®-FINEC-E


Schlüter®-FINEC-E/ES

Wskazówka:
Zestaw narożny składa się z trzech części.


<a name='ts'></a>Schlüter®-FINEC-TSI

Schlüter®-FINEC-TS jest najwyższej jakości profilem wykończeniowym, wykonanym z aluminium z powłoką strukturalną, przeznaczonym do zewnętrznych krawędzi okładzin z płytek, mozaik szklanych lub powierzchni tynkowanych lub szpachlowanych. Profil chroni brzeg okładziny przed uszkodzeniami mechanicznymi i tworzy eleganckie, delikatne wykończenie narożnika.

<a name='ts'></a>Schlüter®-FINEC-TSI


Schlüter®-FINEC-TSC


Schlüter®-FINEC-TSBG


Schlüter®-FINEC-TSB


Schlüter®-FINEC-TSSG


Schlüter®-FINEC-TSG


Schlüter®-FINEC-TSOB


Schlüter®-FINEC-TSLA


Schlüter®-FINEC-TSDA


Schlüter®-FINEC-TSR


Schlüter®-FINEC-TS/ES

Wskazówka:
Zestaw narożny składa się z trzech części o długościach L=10cm.

Numer wyrobu uzupełnić rodzajem powierzchni (np. ES / F 45 TSSG)
* Powierzchnie: TSB - TSBG - TSC - TSDA - TSG - TSI - TSLA - TSOB - TSR - TSSG


<a name='sq'></a>Schlüter®-FINEC-SQ-AE

<a name='sq'></a>Schlüter®-FINEC-SQ-AE


Schlüter®-FINEC-SQ-TSI

Schlüter®-FINEC-SQ-TSI


Schlüter®-FINEC-SQ-TSC

Schlüter®-FINEC-SQ-TSC


Schlüter®-FINEC-SQ-TSBG

Schlüter®-FINEC-SQ-TSBG


Schlüter®-FINEC-SQ-TSB

Schlüter®-FINEC-SQ-TSB


Schlüter®-FINEC-SQ-TSSG

Schlüter®-FINEC-SQ-TSSG


Schlüter®-FINEC-SQ-TSG

Schlüter®-FINEC-SQ-TSG


Schlüter®-FINEC-SQ-TSOB

Schlüter®-FINEC-SQ-TSOB


Schlüter®-FINEC-SQ-TSLA

Schlüter®-FINEC-SQ-TSLA


Schlüter®-FINEC-SQ-TSDA

Schlüter®-FINEC-SQ-TSDA


Schlüter®-FINEC-SQ-TSR

Schlüter®-FINEC-SQ-TSR


Schlüter®-FINEC-SQ-MBW

Schlüter®-FINEC-SQ-MBW


Schlüter®-FINEC-SQ-MGS

Schlüter®-FINEC-SQ-MGS


Schlüter-FINEC-SQ-AC MyDesign

Produkt ten jest częścią naszego nowego programu MyDesign w różnych wariantach, dzięki czemu jest dostępny w 190 odcieniach kolorów RAL Classic. Wszystkie informacje, na przykład o procesie zamawiania, są dostępne na naszej stronie MyDesign.

Schlüter-FINEC-SQ-AC MyDesign


Schlüter®-FINEC


Kontakt ze Schlüter-Systems:

Schlüter-Biuro Obsługi
Schlüter-Systems KG
Schmölestraße 7
58640 Iserlohn
Niemcy
Tel. +49 2371 971-262

image
Prosze do nas napisać!

Maja Panstwo pytania lub uwagi?

Ważne informacje dodatkowe

nasze produkty i warianty naszych produktów znajdą Państwo tutaj:

Powierzchnie metalowe
Powierzchnie metalowe

Przegląd: od "stali nierdzewnej" po "aluminium Toskania brązowe"

Legenda "Produkty"

W celu uproszczenia i ułatwienia obsługi tabel stosujemy następujące symbole i skróty:

image image image

= Easycut

= Easyfill

= oferowane są także perforacje na życzenie (okrągłe)     

 

Wymiary:
H = wysokość
L = długość
B = szerokość


Rodzaje opakowań::
PL = europaleta
KV = skrzynka
BV = pęk (wszystkie profile, o ile nie jest to inaczej zaznaczone, pakowane są w wiązki po 10 szt.)
P = paczka
R = rolka
St. = sztuka / sztuki